Hódosi Zoltán Consulting

Megrendelés

A stressz kezelése fontos a mindennapi életünkben, akár a személyes életünkben, akár a munkahelyünkön, mert a stressz hosszútávon negatív hatással lehet az egészségre is.

Üdv 2023-ban!
A minap ránéztem egy hírportálra, Harry herceg és brit királyi udvar pletykái mellett szembeötlő volt a rengeteg fenyegető, negatív hatású hír. Háborús fenyegetés, gazdasági válság, iskolai és munkahelyi agresszió, erőszakos cselekmények, családon belüli erőszak… Egy pszichológus véleményére is felfigyeltem, aki szerint az emberek az elmúlt években nagymértékű stresszt élnek meg és elfáradt az idegrendszerük, ez okozza a megszaporodott erőszakos cselekményeket.
Így még erősebben érzem, hogy mennyire fontos az embereknek megtanítani a stressz és konfliktushelyzetek kezelését.
A stressz kezelése fontos a mindennapi életünkben akár a személyes életünkben, akár a munkahelyünkön, mert a stressz hosszútávon negatív hatással lehet az egészségre is.

Magánéletben a stressz kezelése személyes preferenciáinktól függhet. Ehhez adok néhány tippet:

Sportolás: a testmozgás jótékony hatással van a stresszre, mivel segít elégetni, átfordítani a feszültséget és javítja az általános jóllétet.
Meditáció és jóga: ezek a tevékenységek segítenek a relaxációban és az elme nyugalmában.
Hobbi: találj valami olyan tevékenységet, ami élvezetes és kikapcsol, ilyen például a kertészkedés, a festészet, vagy a fotózás.
Beszélgetés: ne küzdj egyedül! Beszélgess valakivel, aki segíthet felismerni a problémát és megoldást találni rá.

A munkahelyi stressz kezelése némileg eltérhet a magánéletben alkalmazott módszerektől, de ehhez is adok tippeket:

Priorizálás: célszerű felállítani egy listát a feladatokról és a fontosságukat felbecsülni, hogy megtudd, melyek a legfontosabbak és melyeket halaszthatod el.
Szervezés: célszerű beosztani az időt, hogy ne légy túlterhelve és maradjon időd pihenni is.
Kommunikáció: beszélni a főnökkel vagy a kollégákkal a stresszes helyzetekről és megtalálni a megoldást együtt.
Pihenés: célszerű pihenni a munkahelyen is, például sétálni egyet a szabadban, vagy meditálni egy rövid ideig.

Vezetőként mit gondol, mennyire szívesen járnak be a kollégái dolgozni? Mennyire kiegyensúlyozott a munkahelyi légkör?

Néhány mondat a munkahelyi stressz hatásairól:

  • Egy vállalat működésére igencsak káros lehet, ha a kollégák nagyon stresszesek és feszültek, mert ez befolyásolhatja a teljesítményt, a hatékonyságot és a kommunikációt.
  • Teljesítmény: A stressz és a feszültség csökkentheti a kollégák koncentrációját, így csökkenhet a teljesítményük, és nehézséget okozhat a feladatok elvégzésében.
  • Hatékonyság: A stressz és a feszültség csökkentheti a kollégák hatékonyságát, mert az is nehézségekbe ütközhet, hogy megértsék és megoldják a problémákat.
  • Kommunikáció: A stressz és a feszültség csökkentheti a munkatársak kommunikációs készségét, mert nehézséget okozhat a kollégákkal való együttműködésben, és nehézséget okozhat a konfliktusok kezelésében.
  • Egészség és biztonság: A stressz hosszú távon káros lehet az egészségre, mint például magas vérnyomás, szívbetegség, cukorbetegség, alvási zavarok, és még sok más.
  • Elégedettség és lojalitás: A stresszes munkakörnyezet növeli az elégedetlenséget és csökkenti a vállalkozás iránti lojalitást. Ez pedig munkaerőhiányt és a fluktuációt okozhat.

Ezek elég jó indokok, amiért fontos, hogy a vállalatok kezeljék a stresszt és a feszültséget, így is javítva a kollégák teljesítményét, hatékonyságát, kommunikációját.

Vezetőként van néhány dolog, amit tehet a beosztottai stresszterhelésének csökkentése érdekében:

  • Priorizálja a feladatokat: segítsen a beosztottainak felállítani egy listát a feladatokról és a fontosságukat felbecsülni, hogy megtudják melyek a legfontosabbak és melyeket halaszthatják el.
  • Biztosítson elegendő időt a pihenésre: ügyeljen rá, hogy a beosztottai rendszeresen pihenjenek és ne legyenek túlterhelve.
  • Támogassa a kommunikációt: biztosítsa a beosztottait, hogy bármikor beszélhetnek Önnel a stresszes helyzetekről, és segítsen nekik megoldani a problémáikat.
  • Állítson fel egy mentális egészségi politikát: hozzon létre egy olyan rendszert, amely segít a beosztottainak kezelni a mentális egészségükkel kapcsolatos problémáikat.
  • Biztosítson képzési lehetőségeket: biztosítson a beosztottainak képzési lehetőségeket a stresszkezelésre, mentális egészségre, hogy ezek által is segíthessen nekik fejleszteni a készségeiket.
  • Támogató kultúra: teremtsen olyan munkahelyi kultúrát, ahol a mentális egészség fontos és támogatott, és ahol a beosztottak nyugodtan beszélhetnek a problémáikról anélkül, hogy félniük kellene a munkahelyükről való elbocsátástól.

A megelőzés fontos kérdés, és mindannyiunk felelőssége, hogy tenni próbáljunk a stresszes helyzetek okozta károk ellen. Ebben segítünk a Hódosi Zoltán Consulting munkahelyi mentális egészség programmal.

Tájékozódjon! Nézze meg egyéni és csomagajánlatainkat!